Biksenony, dlaczego warto się na nie zdecydować?

Lampy ksenonowe, stanowiące oświetlenie najnowocześniejszych samochodów to potocznie zwane ksenony. Ich zapłon jest zdecydowanie szybszy niż w tradycyjnych lampach, ale przede wszystkim oświetlają one skuteczniej i mocniej. Lampy te przy tym wolniej się nagrzewają. Ich długa żywotność jest nie do przecenienia. Bywa również tak, że ich długotrwałe działanie przewyższa lata użytkowania jednego samochodu. Biksenony różnią się od ksenonów tym, że gaz szlachetny ksenon jest pierwiastkiem zapłonowym dla świateł mijania i jednocześnie również dla świateł drogowych. Umożliwia to specjalny układ optyczny. Ksenony są montowane zazwyczaj w światłach mijania, wówczas światła drogowe są halogenowe.

Zastosowanie lamp ksenonowych lub biksenonowych zwiększa bezpieczeństwo na drodze, ponieważ ich moc zapewnia kilkukrotnie lepszą widoczność niż w przypadku korzystania z tradycyjnych lamp. Współcześnie przy produkcji samochodów stosuje się lampy ksenonowe. Pozbawione ich są jedynie starsze samochody. Ksenony są odmianą lamp metalohalogenkowych, ale w nich użyty został ksenon. W pozostałych lampach metalohalogenkowych używa się argonu, gazu szlachetnego, który znajduje się również w powietrzu. Lampy ksenonowe cechuje mniejsze zużycie energii, w tym przypadku paliwa. Dlatego też wydając większą sumę pieniędzy na ksenony, oszczędzamy na wymianie żarówek, dzięki wolniejszemu spalaniu paliwa. Żarówki halogenowe zużywają prawie dwa razy więcej mocy.

Dlaczego warto zdecydować się na montaż potocznie zwanych biksenonów w naszym samochodzie?

Po pierwsze ze względu na bezpieczeństwo podczas jazdy. W starych samochodach montowane są tradycyjne lampy. Bez względu na ich ustawioną wysokość świecenia, niewystarczająco oświetlają ciemną drogę. Jest to o tyle niebezpieczne, że w przypadku dróg polnych i pomiędzy drzewami bardzo łatwo o wypadek spowodowany wybiegającą zwierzyną. Niebezpieczeństwo stanowią również piesi, którzy decydując się na spacer po poboczu bez odpowiednich odblasków, są narażeni na potrącenie. Bezpośrednim zagrożeniem są również rowerzyści, którzy nie przestrzegają przepisów, zapominając często o włączonych lampach i podstawowym wyposażeniu w odblaski. Możemy poruszać się samochodem bezpieczną prędkością, ale nigdy nie przewidzimy zachowania innych uczestników dróg. Dlatego też ważne jest, aby samemu przedsięwziąć odpowiednie środki, które w sposób możliwie skuteczny zapobiegną nieszczęśliwym wypadkom.

Inwestycja w biksenony, pozwoli nam czuć się bardziej komfortowo i bezpiecznie. Dzięki nim zarówno światła mijania, jak i drogowe (tzw. długie) są napędzane przez ksenon i cały zestaw świeci bardziej wydajnie. Po drugie zestaw biksenonowy pozwala nam zaoszczędzić sporo energii, a dzięki temu również pieniędzy. Dla porównania żarówki halogenowe zużywają minimum 55 W, natomiast ksenonowe zaledwie 35 W. Ksenony zapewniają dziesięciokrotnie dłuższy okres eksploatacji, ponieważ zwykła żarówka działa do około 200 godzin, a żywotność lampy ksenonowej to około 3000 godzin. W trakcie długiej jazdy poza miasto przekłada się to na mniejsze zużycie paliwa (zarówno benzyny, jak i ropy). Kolejnym walorem zestawu biksenonowego, choć nie najważniejszym, jest ich wygląd. Każdy zapalony miłośnik motoryzacji doceni kształt i kolor nowych żarówek. Jeśli chodzi o barwę światła, jest ona dostępna w wielu opcjach, dzięki czemu można je dopasować do stylu pojazdu. Nadają one przede wszystkim niespotykanego wyrazu, którego pozazdrości każdy. Ale to nie wszystko.

Zestaw biksenonowy jest dostępny w dwóch wariantach układów: cyfrowym i analogowym. Istnieją przekonania, że warto wybrać wersję cyfrową, ponieważ powoduje mniejsze zużycie palnika. Przetwornica cyfrowa powinna na ogół gwarantować brak wszelkich usterek w postaci migotania i zakłóceń w komputerze. Jest ona zwykle droższa, ale oszczędność energii i wyeliminowanie ryzyka zakłóceń jest warte swojej ceny. Ksenony przede wszystkim nie wymagają wymiany żarówek, uciążliwej w zagranicznej podróży, kiedy dobór odpowiedniej świetlówki jest utrudniony, a jej cena jest nieporównywalnie wysoka.