Najlepsza wiertarka dla amatora.

Zastanawiając się nad kupnem wiertarki, warto wziąć pod uwagę jej przeznaczenie. Nie da się jednak całkowicie przewidzieć, do czego będzie nam służyć w przyszłości. Z założenia wiertarka jest elektronarzędziem na lata, chyba że decydujemy się na zakup najtańszej wersji, aby wywiercić otwór w drewnie kilkadziesiąt razy i na tym zakończyć naszą pracę remontowo-budowlaną. Jeśli jednak chcemy, aby narzędzie wiercące wykonało swoją pracę precyzyjnie, szybko i posłużyło przez długi czas, najlepiej pomyśleć o dobrej marce. I tu zaczynają się kłopoty, bowiem to co producenci elektronarzędzi wypracowali sobie przez lata, czyli zaufanie klientów, niekoniecznie idzie w parze z dzisiejszą jakością tych urządzeń. Najlepiej więc zasięgnąć opinii fachowców w Internecie, dużo czytać, odwiedzać fora dyskusyjne i porównywać ceny modeli. Musimy jednak chociaż częściowo ustalić, czego od urządzenia wymagamy, czy ma nam służyć do domu, czy na placu budowy.

 Dobrze jest mimo wszystko wybrać w miarę uniwersalne urządzenie, które pozwoli nam wywiercić otwór zarówno w betonie, jak i w drewnie oraz szkle i innych powierzchniach. Niezależnie od tego, czy mamy już swojego faworyta spośród marek elektronarzędzi, należy zastanowić się nad funkcją. Wiertarka z trybem udarowym pozwoli nam wykonać otwór w materiale twardym i kruchym, takim jak beton. Urządzenia tego typu można przed zakupem obejrzeć na stronie http://sklepbosch.pl/.  Praca tego urządzenia oparta jest na dwóch ruchach wiertła, obrotowym i posuwisto-zwrotnym. Wiercenie w betonie jest prawie niewykonalne bez wiertarki udarowej. Dzięki udarowi wiertło nie tylko obraca się, ale też uderza prostopadle w powierzchnię materiału. Pozwala to na precyzyjne wykonanie otworu w dokładnie zaznaczonym wcześniej miejscu. Funkcja wiercenia z udarem przydaje się więc do wykonywania otworów w ścianach. Ważne jest jednak aby udar można było wyłączyć i aby możliwe było wykonanie standardowego wiercenia w innych materiałach.

Dla zwiększonej funkcjonalności urządzenia typu wiertarka wyposażono w szybkozaciskowy uchwyt wiertarski, dzięki któremu można bardzo łatwo wymienić wiertło lub inne narzędzie. Wiertarka jest tym samym wkrętarką. Dwuczęściowe uchwyty wiertarskie są współcześnie nie do przecenienia, ponieważ nie wymagają zastosowania dodatkowych kluczy. Dzięki temu oszczędzamy wiele czasu i energii.

Ponieważ współcześnie większość zakupów dokonujemy przez Internet, warto jest mimo wszystko udać się do sklepu z elektronarzędziami, by chwycić je do rąk i sprawdzić ich poręczność. Miękkie rękojeści, liczne przyciski zmiany trybów oraz przede wszystkim gabaryty urządzenia są tylko pozornie błahostką. Musimy zadbać o komfort pracy tym bardziej, że współcześnie producenci prześcigają się we wprowadzaniu na rynek coraz lżejszych elektronarzędzi. Powinniśmy więc skorzystać z takich udogodnień, bowiem długotrwałe wiercenie, czy wkręcanie może okazać się uciążliwe ze zbyt dużym urządzeniem. Na dzień dzisiejszy optymalna waga, jaką posiada wiertarka to od 1,5 do 2 kilogramów.

Dodatkową funkcją, która wydaje się nieistotna w teorii, a w praktyce okazuje się niezastąpiona to przycisk umożliwiający stałą pracę. Najnowsze wiertarki Bosch wyposażone są w dodatkową funkcję odsysania pyłu, co niekoniecznie powinno być elementem przesądzającym o zakupie elektronarzędzia. Możliwość czystej pracy jest ważna, ale ważniejsze jest samo wiercenie, tym bardziej, że w XXI wieku każdy ma w domu odkurzacz.

Dość o funkcjach, bo równie istotne, jeśli nie bardziej ważne są parametry. Przede wszystkim trzeba porównywać urządzenia. Co jakiś czas na rynek zostają wprowadzone nowe narzędzia o coraz lepszych parametrach, niekoniecznie powinniśmy się tym sugerować. Lepiej wybrać naprawdę sprawdzone urządzenie, o którym możemy przeczytać jak najwięcej pozytywnych opinii. Bardzo ważna jest moc silnika i jego żywotność. Do samodzielnych prac remontowych spokojnie wystarczy wiertarka wyposażona w silnik o mocy 500 W. O żywotności szczotek węglowych prawdopodobnie nie dowiemy się z opakowania. Najlepiej zapytać o to użytkowników. Warto też porównać napięcie potrzebne do uruchomienia urządzenia oraz przede wszystkim prędkość obrotową i wartość udarów w przypadku wiertarki z udarem.

Dla bardziej zaawansowanych „złotych rączek” istotny jest również zakres wiercenia w betonie, stali i drewnie. Jest to maksymalna średnica wiercenia w różnego rodzaju materiałach. Jeśli wiertarka potrzebna jest nam jedynie do użytku domowego, górna granica wiercenia nie musi mieć dużej wartości. Takie informacje powinny być podane na stronie internetowej producenta, a jeśli nie, to na pewno doczytamy o tym w dowolnym sklepie budowlanym.

Kupując elektronarzędzie takie jak wiertarka, warto kierować się kosztami eksploatacji. Mowa tu przede wszystkim o ewentualnym serwisie i częściach oraz dostępności osprzętu. Wielu użytkowników dlatego właśnie wybiera zwykle markę Bosch. Producent ten szeroko udostępnia możliwość serwisowania sprzętu oraz zapewnia nabycie pasujących części. Najlepiej by było postawić na taki sprzęt, którego serwis w ogóle nie będzie potrzebny, ale nawet sławna Makita ulega czasami awarii.