Wymiana opon Poznań

Użytkownicy naszych polskich dróg doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest wymiana opon Poznań jest miastem, w którym warsztatów wulkanizacyjnych jest bardzo dużo. Większość z nich oferuje zarówno wymianę opon z zimowych na letnie, jak i z letnich na zimowe oraz ich wyważenie, kontrolę i ewentualną możliwość przechowania.

Dwa razy w ciągu roku kierowcy udają się do warsztatów oponiarskich w celu wymiany opon. Z reguły decydujemy się na ich zmianę na tyle późno, że długość czasu oczekiwania na nowe ogumienie staje się frustrująca. Niektórzy w tym momencie postanawiają poczekać, aż sytuacja w warsztatach wulkanizacyjnych się uspokoi. Nie jest to mądra decyzja. Lepiej jest wymienić opony dużo wcześniej niż nieco później. O ile wiosną nie ma to aż tak dużego znaczenia dla bezpieczeństwa, to jednak zimą nie należy dać się „zaskoczyć”. Jazda w kiepskich warunkach pogodowych na letnich oponach jest nie tyle nieodpowiedzialnością, co skrajna głupotą. Opony zimowe mają nie tylko inny bieżnik, ale również wykonane są z zupełnie innej gumy, która zapewnia lepszą przyczepność do zimnego podłoża. Całoroczna jazda na letnich oponach jest wysoce niebezpieczna. Musimy pamiętać o ryzyku jakie podejmujemy i zagrożeniu, jakie powodujemy na drodze.

 Na wymianę opon z zimowych na letnie kierowca powinien się zdecydować, kiedy temperatura powietrza wzrośnie na powyżej siedem stopni Celsjusza wieczorem i wczesnym rankiem. Jazda na zimowych oponach wiosną i latem jest niewskazana. Zimowe ogumienie bardzo szybko zużywa się podczas jazdy w niewłaściwym sezonie. W przypadku wymiany opon z zimowych na letnie nie należy się spieszyć. Często pogoda marcowa i kwietniowa płata nam figle. Przez tydzień w ciągu dnia temperatura może utrzymywać się powyżej dziesięciu stopni Celsjusza, by nagle spaść do zera. Najczęściej decydujemy się na wymianę pod koniec kwietnia. Opony letnie powinny mieć określoną elastyczność w ciągu jazdy. Dlatego też w okresie przejściowym, mimo skoków temperatur, mogą być one wciąż zbyt twarde, co zmniejsza bezpieczeństwo w trakcie hamowania i na zakrętach.

Należy sprawdzić głębokość bieżnika przed wymiana opon Poznań dysponuje wieloma warsztatami wulkanizacyjnymi, których pracownicy zrobią to za nas. Głębokość powinna wynosić minimum 1,6 milimetra. Jest to bezpieczna granica, przy której opona utrzymuje odpowiednią przyczepność i drogę hamowania. Niektórzy fachowcy twierdzą jednak, że głębokość bieżnika powinna wynosić 3 milimetry. Zaleca się sprawdzenie głębokości bieżnika kilka tygodni przed planowaną wymianą opon, ponieważ gdyby okazało się, że są zużyte, należałoby kupić nowe. Ceny opon zwykle rosną już w marcu. W pierwszych miesiącach wiosennych należy mieć na uwadze to, że nawierzchnia po zimie jest pokryta specyficznym pyłem, który w połączeniu z deszczem tworzy niezwykle śliską powłokę. Pierwsze deszczowe dni wiosenne wymagają szczególnej ostrożności od kierowców.

Zarówno przed wymianą, jak i regularnie w trakcie użytkowania, należy sprawdzać stan gumy w poszukiwaniu spękań, starć, przecięć, bąbli i wybrzuszeń. Uszkodzona opona absolutnie nie nadaje się do założenia. Natomiast jeśli zauważymy tego typu uszkodzenie, należy udać się jak najszybciej do warsztatu wulkanizacyjnego, by ją wymienić lub zreperować. Zaleca się również kontrolę ciśnienia w oponach przynajmniej raz w miesiącu przy intensywnej eksploatacji oraz przed każdą dłuższą podróżą. Jazda na uszkodzonych oponach lub z niewystarczającym ciśnieniem jest niebezpieczna. Samochód ma mniejszą przyczepność, co wpływa na długość drogi hamowania. Nierówne i nieprawidłowe ciśnienie może wpływać na większe spalanie paliwa. Wszelkie problemy z kołami przekładają się również na komfort sterowania. Zdarza się bowiem, że samochód samoczynnie skręca. Informacja o zalecanej wartości ciśnienia dla określonego samochodu powinna być podana w książce serwisowej. Najnowsze modele wyposażone są w kontrolery ciśnienia.

Spraw kół w naszym pojeździe nie możemy bagatelizować. Należy zawsze pamiętać jak ważna jest wymiana opon Poznań oferuje szeroki zakres usług samochodowych. Profesjonalne warsztaty wulkanizacyjne, oferujące wymianę kół lub opon wraz z ich wyważeniem, a także pompowanie azotem, naprawę ogumienia, kontrolę oraz przechowywanie, jeśli nie mamy miejsce lub odpowiednich warunków u siebie w garażu. Jeśli posiadamy komplet kół, nie musimy korzystać z usług warsztatu wulkanizacyjnego, ponieważ możemy dokonać tego sami. Jeśli jednak decydujemy się na skorzystanie z usług mechanika, powinniśmy wybrać taki warsztat, który działa przez cały rok.
Punkty zajmujące się wymianą opon sezonowo, są zwykle nastawione na szybki zysk i nie posiadają odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Musimy pamiętać o tym, że proces wymiany opon ma bardzo duże znaczenie dla późniejszego ich użytkowania. Dobry warsztat wulkanizacyjny dokłada wszelkich starań, aby śruby były dokręcone a koła wyważone. Fachowiec sprawdza stan poszczególnych części i w razie ich zużycia proponuje wymianę.