Ceny płytek a ich podstawowe parametry

monetyKiedy przygotowujemy się do remontu, zazwyczaj w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na cenę materiałów wykończeniowych oraz planowanie budżetu, w którym bardzo chcielibyśmy się zamknąć. Niestety jak to z remontami bywa, ruszenie jednego elementu pociąga za sobą cały łańcuch zmian, które są niezbędne do przeprowadzenia, aby całość prezentowała się dokładnie tak, jak byśmy tego oczekiwali. Nic więc dziwnego, że starając się o intensywne cięcia kosztów, bardzo pieczołowicie selekcjonujemy płytki łazienkowe zastanawiając się za każdym razem, na co powinniśmy zwracać uwagę podczas zakupów i co zrobić, aby wybrane przez nas popularne kafle, były maksymalnie trwałe i zapewniły naszej łazience doskonały wygląd niezależnie od zmieniających się trendów i upływającego czasu.

Jak już z pewnością zauważyliśmy, płytki ceramiczne czy płytki gresowe różnią się między sobą nie tylko marką, kolorem oraz nadrukowanymi wzorami, ale także ceną. Przywykliśmy już do tego, ze kupując produkty po wysokich cenach nie zawsze mamy możność zaopatrzenia się w produkt najwyższej klasy, dlatego też szukając najlepszych płytek do swojej łazienki, bardzo często nie zwracamy już uwagi na parametry, selekcjonując dostępne propozycje jedynie na podstawie barwy oraz niskiej ceny zaglądając, że ceny płytek i tak nigdy nie idą w parze z jakością. Jest to oczywiście podstawowy błąd, ponieważ w przypadku glazury, terakoty oraz armatury łazienkowej, w większości przypadków to właśnie cena jest wyznacznikiem solidności wykonania. Może się oczywiście zdarzyć, że będziemy mieć możliwość pozyskania porządnej jakości płytek po okazyjnej cenie, jednak o ile promocja nie jest związana z wyprzedażą posezonową, nie powinniśmy ulegać kuszącym ofertom. Pamiętajmy, że łazienka należy to tego rodzaju pomieszczeń, które nie są poddawane remontom raz na kilkanaście miesięcy, ponieważ trudno co kilka sezonów skuwać stare płytki i wymieniać je na nowe, dlatego też kupowanie trwałych materiałów wykończeniowych leży w naszym interesie. Raz, ale porządnie położone płytki będą się doskonale prezentować niezależnie od upływającego czasu, dlatego też warto czasami wstrzymać się z pracą, jeżeli nie posiadamy odpowiedniej ilości oszczędności i przygotować się lepiej na generalne zmiany, nawet jeżeli musielibyśmy wydłużyć okres oczekiwania do kilkunastu miesięcy. Im bardziej chcemy zaoszczędzić, tym więcej tracimy, dlatego też zakładając, że pomieszczenie kąpielowe będzie narażone na wysokie różnice temperatur i będzie nam służyć przez kilka a nawet kilkanaście lat, zainwestujmy w wysokiej klasy płytki wierząc, że jest to lokata długoterminowa i z pewnością ciężko zainwestowane pieniądze w końcu się zwrócą.

Ceny płytek uzależnione są od ich parametrów, dlatego tez wybierając je uważnie sprawdzajmy oznakowanie na opakowaniach, które wyraźnie wskazuje na ich przeznaczenie, klasę oraz trwałość. Jak jednak odczytywać opisy, które czasami ograniczone są jedynie do prostej numeracji czy niewiele mówiących symboli? W pierwszej kolejności sprawdzajmy klasę ścieralności, stopień nasiąkliwości oraz antypoślizgowość, która gwarantuje nam bezpieczeństwo w miejscu, w którym mokra podłoga może być na porządku dziennym. Najlepsze co możemy zrobić, to wcześniej się przygotować, czyli na spokojnie poczytać o różnych rodzajach płytek czy nawet wybrać za pośrednictwem internetowej strony producenta określony model i kolor, który mógłby nas zainteresować. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie w skorzystaniu z wiedzy i doświadczenia sprzedawców, jednak ze względu na to, że zwykle lubimy mieć wszystko pod kontrolą, dobrze by było, gdybyśmy zdecydowali się na zapamiętanie chociaż kilku najważniejszych parametrów.kolorowe płytki ceramiczne

Zwracajmy uwagę na nasiąkliwość, głównie dlatego, że to od niej uzależnione jest to czy dane płytki będą mogły być układane na tarasie czy też będą przeznaczone wyłącznie do wnętrz. Im mniej wody płytka wchłania tym lepiej, ponieważ będzie bardziej odporna na różnice temperatur i bardziej uniwersalna. Taki aspekt zazwyczaj oznaczany jest symbolem odpowiedniej ilości kropel wody, gdzie grupa I oznacza płytki, które są najbardziej solidne, a III te, które nadają się wyłącznie na powierzchnię ścian. Symbol śnieżynki lub napis „płytki mrozoodporne” oznacza płytki mogące być układane na zewnątrz. Równie ważna jest klasa ścieralności, przede wszystkim dlatego, że ceny płytek są zwykle zróżnicowane pod tym kątem, przy czym określona klasa sugeruje stopień zużycia płytki lub zmiany jej wyglądu pod wpływem użytkowania. Najniższa, „zerowa” dotyczy elementów mogących być układane tylko i wyłącznie na ścianach, natomiast klasa piąta odnosi się do płytek przeznaczonych typowo na podłogi. Literą R i numeracją od 9 do 13 oznaczona jest antypoślizgowość, gdzie płytka R9 będzie bardziej śliska, natomiast R13 najbardziej bezpieczna w miejscach, gdzie kontakt z wodą może być na porządku dziennym. Świadomość tego, czego szukamy jest podstawą w mądrym i precyzyjnym selekcjonowaniu materiałów, dlatego też przeznaczmy więcej czasu na szukanie porządnej jakości tworzyw i ograniczmy ryzyko ewentualnych poprawek czy powtarzania remontu. Przykłady solidnych płytek oraz ich ceny można obejrzeć na stronie producentów.