Podróżowanie ze zwierzętami – transportery lotnicze

Planowanie podróży samo w sobie nierzadko stanowi problem. Nawet w dwudziestym pierwszym wieku, kiedy w zasadzie z dnia na dzień możemy znaleźć się na drugim końcu świata. Okazuje się, że poruszanie się ze zwierzakiem domowym w takich przypadkach jest więc nie lada wyczynem, na który nie każdy się decyduje. Jakie mamy opcje, jeśli nie chcemy zostawić ukochanego pupila w domu? Czy opłaca się zabierać w podróż koty, psy lub inne – nawet najdziwniejsze zwierzęta domowe? Co zrobić, jeśli nie jesteśmy w stanie zaopiekować się zwierzakiem podczas podróży? Choć na te pytania można całkiem łatwo odpowiedzieć, od dawien dawna zadają je sobie właściciele pupili. Okazuje się, że sprawa jest całkiem prosta, jednakże wszystko zależy od podjęcia odpowiedniej decyzji z określonym wyprzedzeniem. Plany zostawione na ostatnią chwilę mogą być bowiem dość nieprzewidywalne i nie zawsze zgodne z możliwościami, które jesteśmy w stanie na ostatnią chwilę wykorzystać.

Zwierzak zostaje w domu

Jedną z opcji podczas planowania urlopu jest pozostawienie pupila w domu. Należy jednak zastanowić się, czy taka opcja w ogóle ma sens. Z pewnością nie jest to dobre rozwiązanie dla posiadaczy psów czy kotów. Te ostatnie potrzebują nie tylko zaspokojenia podstawowych potrzeb fizjologicznych, ale także bliskości człowieka. Szczególnie wtedy, gdy zwierzaki przebywają wyłącznie w domu. Nieco inaczej jest oczywiście z różnego rodzaju gryzoniami, na przykład chomikami. Te ostatnie zazwyczaj – ponieważ nie jest to sprawa przesądzona – nie potrzebują zbyt dużej uwagi człowieka. Należy jednak zadbać o to, by przynajmniej raz dziennie ktoś pojawiał się w domu czy mieszkaniu i zostawiał pupilowi karmę oraz świeżą wodę do picia. Niektóre zwierzęta, nawet te najmniejsze przywiązują się do człowieka, dlatego należy mieć pewnego rodzaju wyczucie i zdecydować, czy takie rozwiązanie jest najlepsze. W przypadku psów i kotów można co prawda oddać zwierzaki do rodziny czy znajomych. W takim przypadku dobrze jest zostawić pupila pod opieką osób, które zwierzak zna i szanuje, a przede wszystkim lubi. Wbrew pozorom wyjazd właścicieli, nawet kilkudniowy może być bowiem dla zwierzaka bardzo stresującym przeżyciem. Warto zaobserwować chociażby jak zwierzak reaguje, gdy właściciel wraca do domu po kilku dniach nieobecności. Inną opcją są tak zwane hotele dla zwierząt. Choć sama idea jest w Polsce dość innowacyjna, od kilku lat całkiem dobrze się sprawdza.

Hotele dla zwierząt

Hotele dla zwierząt są szczególnie popularne w krajach zachodnioeuropejskich oraz w Stanach Zjednoczonych. Wielu właścicieli, na przykład podróżując w sprawach biznesowych do innych miast czy państw, często pozostawia pupili właśnie w takim hotelu. Jak jednak zdefiniować wspomniane miejsce? Hotel dla zwierząt to nic innego, jak pewnego rodzaju noclegownia, w której zwierzaki mogą przebywać pod nieobecność swojego właściciela. Warto zaznaczyć, że w hotelu wszelkiego rodzaju zwierzęta domowe czują się bardzo komfortowo i bezpiecznie. Wiele tego typu miejsc proponuje ofertę, która dotyczy nie tylko samego przebywania zwierzaka w hotelu, ale także spotkania jeszcze przed wyjazdem właściciela. Dzięki temu pupil może oswoić się z nowym miejscem oraz z ludźmi, którzy będą opiekować się zwierzątkiem. 

Podróżowanie z pupilami

Decydując się na podróż z pupilem należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Pierwszą z nich jest zapewnienie maksymalnego komfortu naszemu futrzakowi. Często bywa również tak, że podróżując do innego kraju musimy wcześniej postarać się o różnego rodzaju zezwolenia, bez których nie wywieziemy pupila za granicę Polski. Nierzadko właściciele zapominają o tego typu aspektach, a gdy przychodzi do wyjazdu okazuje się, że nie możemy zabrać psa czy kota ze sobą. Takie sytuacje najczęściej mają miejsce wtedy, gdy podróżujemy samochodem. Jeśli wybierzemy samolot, linie lotnicze szybko poinformują nas jak postępować w przypadku, w którym ze sobą zabieramy zwierzaka domowego. Najczęściej należy zakupić przede wszystkim transporter, który posiada odpowiednie atesty. Jeśli chodzi o podróż kolejami polskimi czy podróż autobusem najczęściej wystarczy zakupienie biletu dla psiaka czy kota. Nierzadko przydaje się jednak transporter, który ułatwia przenoszenie zwierząt, szczególnie tych mniejszych.

W dzisiejszych czasach możemy przemieszczać się z miejsca na miejsce na kilka sposobów. Najpopularniejszym – jeśli pokonujemy dłuższą odległość – jest oczywiście podróż samolotem. Wydaje się, że przewiezienie pupila takim środkiem transportu jest dziś nieco problematyczne. Przede wszystkim należy zakupić tak zwane transportery lotnicze. Warto pamiętać, że kupując transportery dla zwierząt musimy najpierw sprawdzić, czy te ostatnie posiadają odpowiedni atest. Jeśli nie, wiele linii nie zezwoli na przelot pupila do innego miejsca – głównie dlatego, że środki bezpieczeństwa nie będą dla zwierzaka zapewnione.