Z turbosprężarką czy bez?

Z roku na rok oferowane na rynku auta stają się bardziej nowoczesne. Podczas produkcji zwraca się uwagę nie tylko na bezpieczeństwo, ale również na szeroko pojęty komfort jazdy. Nowoczesne technologie pozwalają dopracować wyprodukowany pojazd pod każdym względem. Producenci samochodów coraz częściej montują przy silnikach tak zwane turbosprężarki. Te w opinii kierowców cieszą się różnym powodzeniem. Z jednej strony są oczywiście chwalone. Z drugiej często zwraca się uwagę na różne awarie związane z pracą turbosprężarki. Jak się okazuje, winę za taki stan rzeczy nierzadko ponoszą... sami kierowcy, którzy nie umieją prawidłowo obchodzić się ze swoim autem. Warto zatem wiedzieć co nieco o samej strukturze wspomnianej części oraz o tym co wpływa na jej prawidłowe (bądź nieprawidłowe) funkcjonowanie. Co ciekawe, tylko niektóre czynniki pozostają niezależne od właściciela auta. Najczęściej to nieprawidłowa jazda i eksploatowanie pojazdu prowadzą do wszystkich poważnych usterek.

Jak działa turbosprężarka?

Warto wiedzieć przede wszystkim to, że turbosprężarka zaliczana jest to maszyn wirnikowych. Jak sama nazwa wskazuje, składa się z turbiny oraz sprężarki – są to dwie główne i jednocześnie najważniejsze części. Na czym polega praca turbosprężarki? Sprężarka napędzana przez gazy wylotowe (te same, które napędzają również turbinę) pozwala wtłoczyć do cylindra większą ilość powietrza. W ten sposób we wspomnianym cylindrze znajduje się więcej tlenu, a to z kolei wpływa na spalanie większej ilości paliwa. W efekcie moc tego ostatniego rośnie. Oczywiście można dzisiaj wyróżnić różne typy turbosprężarek. Poszczególne modele różnią się od siebie nieco pod względem budowy. Warto również mieć świadomość tego, że nie wszystkie turbosprężarki będą pasowały do naszego auta. Co więcej, w niektórych pojazdach – szczególnie tych starszych – montaż turbiny nie jest możliwy.  

Po co montować w autach turbosprężarki?

Turbosprężarki montujemy dzisiaj w samochodach przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Konstrukcja części oraz jej specyficzna praca optymalnie zmniejszają zużycie paliwa. W tym kontekście z całą pewnością można również stwierdzić, iż turbosprężarka pozytywnie wpływa na środowisko. Wiele osób decyduje się na wspomniane rozwiązanie ze względów ekologicznych. Co ciekawe, początkowo turbosprężarki były tworzone z myślą o samochodach sportowych, a nie osobowych. Wszystko dlatego, że ich praca zwiększała moc silnika. Jednocześnie nie trzeba było zwiększać masy auta, co z kolei także w pewien sposób przekładało się na jego szybkość. Z czasem zaczęto przyglądać się turbosprężarkom w kontekście ekonomii i ekologii. Poczynione obserwacje okazały się na tyle zadowalające, iż turbiny zaczęto z powodzeniem montować również a autach osobowych czy ciężarowych. Warto jednak wiedzieć, że ze wspomnianą częścią trzeba obchodzić się delikatnie. Wszystko po to, by działała sprawnie przez długi czas. 

Jak zadbać o turbosprężarkę?

Bardzo ważnym elementem wpływającym na pracę turbosprężarki jest oczywiście odpowiedni olej. Trzeba pamiętać o tym, by sprawdzać regularnie ciśnienie i wymieniać olej na czas. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, lepiej wybierać oleje z wyższej półki. Często naprawa turbosprężarek jest konieczna właśnie ze względu na ignorowanie wspomnianych wyżej problemów. Dlaczego turbosprężarka i olej mają ze sobą tyle wspólnego? Okazuje się, że zanieczyszczony olej (lub jego zbyt niski poziom) może uszkadzać turbinę lub całkowicie ją zniszczyć. Warto pamiętać o tym, że po zakończonej jeździe silnik z turbosprężarką wyłączamy dopiero po upływie 30 sekund. Rady na temat poprawnego użytkowania turbosprężarki czy też auta z turbosprężarką możemy znaleźć na stronach internetowych. 

Gdzie naprawiać turbosprężarki?

Niesprawny samochód to dla wielu osób problem. Jeśli awaria dotyczy turbosprężarki, najlepiej sprawdzić w zaufanym warsztacie z jak wysokim poziomem uszkodzenia mamy do czynienia. Być może okaże się, że wystarczy jedynie zregenerować turbinę, by ta odzyskała pełną sprawność. W niektórych przypadkach wspomniana część jest jednak tak bardzo zniszczona, że nic nie da się zrobić. W takich sytuacjach warto poszukać nowej turbiny w sieci internetowej. Niejednokrotnie cena sprowadzenia określonej części do warsztatu jest droższa, aniżeli zakup w sklepie online. Warto oczywiście korzystać ze sprawdzonych i zaufanych źródeł. Szczególnie wtedy, gdy kupujemy używane części. W przypadku turbosprężarki całkiem nowa część nie jest wymagana, więc jeśli chcemy nieco zaoszczędzić lub aktualnie nie mamy zbyt wielu funduszy na naprawę, możemy zamówić używaną (ale także sprawną) część. Oferta turbosprężarek jest na rynku dość duża. Istnieją nawet strony, które zajmują się dystrybucją wyłącznie tych części do auta. To z kolei pokazuje, jak ogromnym zainteresowaniem cieszą się dzisiaj samochody z turbosprężarką przy silniku. 

Wydaje się, że turbosprężarka jest cenną częścią nowoczesnego pojazdu. Wbrew pozorom nie jest to wcale część nowa. Niestety wciąż wielu kierowców nie wie, jak prawidłowo obchodzić się z turbiną zamontowaną przy silniku. To w efekcie wspomnianej niewiedzy pojawiają się różne awarie oraz usterki. Podczas zakupu auta czy podczas przeglądu warto podpytać sprzedawcę czy mechanika o to, jak poprawnie obchodzić się z turbosprężarką. Rady czekają na kierowców również w sieci internetowej, na przykład na forach motoryzacyjnych czy na stronach sprzedawców części do aut. Warto korzystać ze zdobytej wiedzy, ponieważ pozwala ona uniknąć wielu kłopotów. Niekoniecznie wyłącznie tych związanych z działaniem turbosprężarki.