Zamierzasz rozpocząć hodowlę kaczek? Zapewne tak skoro tu trafiłeś. Zastanawiasz się jakie wymagania mają te ptaki? Takie jak każde inne, wystarczy że nakarmisz je i napoisz. Mam jednak głęboką nadzieje że kochasz zwierzęta i chcesz aby były szczęśliwe.

3 warunki do rozpoczęcia przydomowej hodowli kaczek

  • odpowiednie pożywienie,
  • otoczenie,
  • nocleg.

Podstawę pożywienie powinny stanowić zboża takie jak owies i pszenica, może być też kukurydza lub rzepak. Niektórzy hodowcy podają ptakom potarte owoce i warzywa. Nie będzie z tym problemu jeśli posiadasz własny ogród i sad, jeśli nie równie dobrym źródłem witamin będzie pokrzywa (parzoną lub pociętą na drobno kaczki wcinają aż miło). Jeśli chcesz rozmnażać kaczki powinieneś w okresie lęgowym podawać im specjalny granulat, dostępny w sklepach z paszami, który dostarczy im składniki niedostępne w codziennej diecie.

Otoczenie które możemy zapewnić naszym kaczkom zależy od warunków w jakich żyjemy. Najlepiej byłoby gdyby w okolicy znajdował się staw. Na zbiornikach wodnych kaczki uzupełniają zapasy białka, jedząc skrzek i robaki, oraz masę zielonkową w postaci rzęsy i innych glonów. Dobrze jeśli dysponujesz też łąką. Trawa nie może być wysoka, a najlepsza dla ptaków jest koniczyna. Uważaj na ich bezpieczeństwo. Lisy zapuszczają się coraz dalej, dlatego jeśli blisko jest las, wygrodź kaczkom kawałek łąki z dostępem do sadzawki siatką.

Jeśli chodzi o nocleg kaczki nie są wymagające, mogą spać nawet w budce przy stawie lub na łącę. Zimą jednak należy przenieść kaczki do cieplejszego pomieszczenia. W okresie lęgowym kaczki muszą być pilnowane, gdyż nawet gdy zbudujemy im odpowiednie gniazdo w budynku, będą one wolały nieść się w zaroślach, gdzie według nich jest bezpiecznie.

Kierując się tym poradnikiem sprawisz że twój drób będzie szczęśliwy, a co za tym idzie będzie osiągał lepsze wyniki wagowe, a mięso będzie smaczniejsze