Na Ziemi istnieje mnóstwo niebezpiecznych stworzeń. Ssaki, płazy czy gady potrafią nieraz nas zaskoczyć i choć nie wszyscy na co dzień spotykamy się z przypadkami tych gatunków, które mogą zabić nas na miejscu, powinniśmy wiedzieć coś o ich istnieniu.

Czy zastanawiasz się, gdzie można znaleźć najniebezpieczniejszego węża na świecie, czym się on cechuje i jak go rozpoznać? Te informacje znajdziesz właśnie tutaj.

Od łusek do wnętrza

Mamba czarna, to stworzenie, z którym muszą się zmagać mieszkańcy najgorętszego kontynentu na świecie, czyli Afryki. Smukły, gibki wąż o dużych i ciemnych ślepiach, posiadający oliwkowy kolor skóry. Skąd więc w ogóle wzięła się czerń w jej nazwie? Odpowiedź jest prosta – czynnikiem jest czarne wnętrze pyska tego stworzenia.

Rekordy, a legendy

Te niepozorne łuski mają zaliczonych na swoim koncie parę rekordów wśród zwierząt, między innymi jeśli chodzi o najbardziej agresywnego, jadowitego czy najszybszego węża świata.

Czarne mamby pochodzą z rodziny zdradnicowatych, co bardzo do nich pasuje. Potrafią zaatakować niesamowicie szybko oraz bez powodu. Nie muszą czuć się zagrożone, aby wbić swoje zęby w ofiarę. Ich charakter jest podstawą do tworzenia wielu złowieszczych legend przez przez Afrykanów. Choć wbrew niektórym opowieściom, te pełzacze nie są na tyle towarzyskie, by na siłę wciskać się do niepowołanych miejsc.

Gdy ukąsi cię czarna zmora…

Najbardziej rozpoznawalnym aspektem owych zwierząt jest ich zabójczy jad. Zaczyna działać po upływie około pięciu minut. Jego skutki to: paraliż (jednak z zachowaniem świadomości) oraz śmierć przez uduszenie pojawiające się po zastoju mięśni oddechowych ukąszonego. Choć szczęśliwcy często wytrzymują nawet parę godzin, to końcowy etap może nastąpić nawet już po trzydziestu minutach, dlatego warto pospieszyć się z podaniem antidotum.

Świat czasami naprawdę potrafi zaskoczyć, bo jak to mówią – niby małe, a groźne. Niebezpieczeństwo może kryć się w każdym zakamarku. Warto o tym pamiętać zarówno wtedy, kiedy wybierzesz się w głąb Czarnego Lądu, jak i gdy będziesz chciał usiąść na obcym trawniku.