Nawet malutkie kociaki bardzo szybko zaczynają załatwiać swoje potrzeby w kuwecie. Jeśli kot zaczyna oddawać mocz lub kał poza swoją toaletą, to opiekun powinien zareagować i zabrać zwierzaka do lekarza weterynarii. Koty nie załatwiają się poza kuwetą ze złości. Zawsze za problemami kuwetowymi kryje się jakiś problem, który może dotyczyć zdrowia fizycznego i/lub psychicznego kota.

Oddawanie kału poza kuwetą

Najczęściej powodem oddawania stolca poza kuwetą jest biegunka. Częstotliwość załatwiania się podczas biegunki może wynosić nawet kilka do kilkunastu razy dziennie, więc trudno się dziwić, że kot może nawet nie zdążyć na czas do swojej toalety. Oprócz tego kuweta kojarzy się mu z bólem brzucha oraz z dyskomfortem podczas oddawania kału. Przyczyn biegunki może być wiele i jeśli trwa ona dłużej niż 1 dzień, to należy zabrać kota do lekarza weterynarii, aby specjalista zdiagnozował problem.

Innym powodem oddawania kału poza kuwetą może być ból kręgosłupa. Koty starsze bardzo długo cierpią w milczeniu, a kiedy zwyrodnienia stawów dają o sobie znać, to jednym z objawów może być właśnie unikanie przez kota jego toalety. Kuweta jest miejscem, gdzie kot napina się do osiągnięcia fizjologicznej postawy przy oddawaniu stolca, więc kiedy towarzyszy temu dyskomfort, mruczek będzie unikał toalety i szukał miejsca, gdzie według niego bólu nie będzie odczuwać.

Oddawanie moczu poza kuwetą

Bardzo często właściciele zwierzaków mylą znakowanie terenu z oddawaniem moczu poza kocią toaletą. Jeśli niekastrowany samiec, albo samiczka pryska moczem po pionowych powierzchniach, to najprawdopodobniej znaczy okolicę. Jednak kastrowane zwierzęta oddające mocz w innych miejscach niż kuweta i najczęściej na płaskich powierzchniach mogą cierpieć na tak zwany syndrom urologiczny kotów. Często SUK jest związany z sytuacjami stresowymi dla kotów np. przeprowadzką, albo pojawieniem się nowego członka rodziny. Oprócz terapii zaleconej przez lekarza weterynarii warto też zadbać o zdrowie psychiczne kota i zakupić kocie feromony do kontaktu, albo obróżkę feromonową.

Ile kuwet i jakie wprowadzić, aby kot czuł się komfortowo?

Ilość kuwet powinna być dostosowana nie tylko do liczby kotów, ale również do wielkości domu czy mieszkania. Według poradnika na stronie https://www.epet.pl/, tak naprawdę im więcej kuwet, tym lepiej. Przekątna kociej toalety powinna być 1,5 razy większa niż długość kota bez ogona. Mruczki najlepiej tolerują kuwety otwarte, które są postawione w miejscu, gdzie są przynajmniej dwie drogi ucieczki.