Bardzo często widząc terrarium z gekonem lamparcim na przykład w sklepie zoologicznym czy u znajomego można natrafić na nieodpowiednio dobrane podłoże. Jest to bardzo kluczowa sprawa, gdyż złe podłoże może spowodować nawet śmierć gekona.

Jak to możliwe? To bardzo proste. Kiedy podłoże jest nieodpowiednie, na przykład kiedy jest bardzo drobne, może utknąć w przewodzie pokarmowym jaszczurki i zatkać ją, a dokładniej zaczopować. Można byłoby się zastanawiać, w jaki sposób podłoże może trafić do przewodu pokarmowego, jednak jest to dość częsty przypadek, kiedy gekon zjada swoje podłoże na przykład wraz z pokarmem. Niesamowicie ważne jest więc, by zapewnić mu odpowiednie podłoże, czyli takie, którego nie będzie w stanie w żaden sposób zjeść, albo taki, które nawet jeśli zje, nie zaszkodzi mu ono, gdyż będzie mógł je strawić. Często można spotkać gekony na torfie lub ścinkach bukowych, jednakże nie są to absolutnie poprawne podłoża, które należałoby zapewnić gekonowi.

Te podłoża mogą mu bardzo zaszkodzić, właśnie dlatego, iż ścinki bukowe, mimo że są dość duże, gekon jest w stanie połknąć, a każdy z nas może sobie wyobrazić, co działoby się w przypadku połknięcia, nawet przez nas – ludzi sporego kawałka drewna. Torf też nie jest bezpieczny, gdyż występują w nim części, których gekon nie potrafi strawić.

Na chwilę obecną nie ma jednego najlepszego podłoża dla gekona lamparciego, lecz terraryści najczęściej typują jako te najlepsze podłoże zwykły kuchenny ręcznik papierowy, celulozę, rozrobioną mieszaninę piasku i gliny oraz podłoże kukurydziane. Takie podłoża nie zaszkodzą gekonowi, więc ze spokojem można je stosować w terrarium dla niego.