Kocia piękność. To najkrótsze określenie tego wyjątkowego kota. Uroda uwieńczona literackim cytatem „kolorowy pył, pięknie wyglądający kot”. Zasługą jedwabistości oraz długości futra kota rasy Angora, jest skrzyżowanie tej rasy z kotem perskim. Co prawda sierść zyskała dużo, ale też straciła swoją czystość.

Już w XX wieku tureccy hodowcy wdrożyli specjalny plan polegający na odbudowie rasy, której celem było stworzenia kota o nieskazitelnym, śnieżnobiałym futrze. Mało tego, kot ten musiał też posiadać niebieskie lub dwubarwne oczy. Okazało się iż to właśnie taki zestaw kolorystyczny stanowi najbardziej łakomy kąsek dla miłośników tej rasy. Koty te są lojalne, towarzyskie i kochające a przy tym uparte i wszędobylskie. Niestety nie zawsze piękność przekłada się na zdrowie.

W przypadku kotów rasy Angora dość powszechnym schorzeniem jest głuchota. Najczęściej występuje ona jednostronnie, zazwyczaj po stronie oka niebieskiego lub obustronnie, jeśli kot posiada oba oczy niebieskie. Na szczęście nie jest to regułą i istnieją też zupełnie zdrowe koty tej rasy. Do najbardziej charakterystycznych cech kotów rasy Angora należy smukłe ciało, dłuższe od przednich nogi tylne, średniej wielkości głowa, żółte lub niebieskie tęczówki oczu a także śliczne, puszyste i wyjątkowo błyszczące futro. Posiadają różne typy umaszczenia z czego najpopularniejsze to całkowicie białe.

Naturalna rasa kotów tureckich trafiła do Europy już w XVI wieku, szybko zyskując na popularności. Kot ankarski lub też kot turecki to potoczne nazwy rasy Angora. Koty te należą do kotów o średnich rozmiarach, długości ciała dochodzącej do 60 cm i wadze do 5 kg. Zyją one od 12 do 18 lat.